Zamówienia na testy PCR w Chinach gwałtownie wzrosły przed pierwszym potwierdzonym przypadkiem COVID

Zamówienia na testy PCR w Chinach gwałtownie wzrosły przed pierwszym potwierdzonym przypadkiem COVID

TOKYO — Zakupy testów PCR w chińskiej prowincji Hubei gwałtownie wzrosły na miesiące przed pierwszymi oficjalnymi doniesieniami o przypadku nowego koronawirusa, według raportu australijskiej firmy Internet 2.0 zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym.

Około 67,4 mln juanów (10,5 mln USD według obecnych stawek) zostało wydanych na testy PCR w Hubei w 2019 r., prawie dwukrotnie więcej niż w 2018 r., przy czym wzrost rozpoczął się w maju, zgodnie z raportem.

Internet 2.0 zebrał i przeanalizował dane ze strony internetowej, która agreguje informacje na temat ofert zamówień publicznych w Chinach. Zespół analityczny składa się z byłych urzędników z agencji wywiadowczych w USA, Wielkiej Brytanii, Australii i innych krajach.

Raport poddaje w wątpliwość oficjalną linię Chin w sprawie pochodzenia wirusa, która jest tematem podsycającym napięcia między Pekinem a Waszyngtonem. Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych zakwestionowało ustalenia raportu.

Testy PCR, czyli łańcuchowej reakcji polimerazy, są wykorzystywane do wykrywania obecności określonej sekwencji genetycznej w próbce i mają zastosowanie nie tylko w badaniach COVID-19. Raport twierdzi jednak, że ten niezwykły wzrost prawdopodobnie sygnalizuje świadomość nowej choroby rozprzestrzeniającej się w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Zamówienia podwoiły się z uniwersytetów, pięciokrotnie wzrosły z Chińskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób i dziesięciokrotnie z biur testowania zwierząt. Zakupy ze szpitali spadły o ponad 10%.

Miesięczne dane o zamówieniach wskazują na gwałtowny wzrost zamówień w maju, zwłaszcza od nabywców z CDC i Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

“Uważamy, że zwiększone wydatki w maju sugerują, że jest to najwcześniejsza data rozpoczęcia ewentualnej infekcji” – napisano w raporcie.

Zakupy gwałtownie wzrosły od lipca do października, w szczególności z Wuhan University of Science and Technology. Instytucja ta wydała 8,92 mln juanów na testy PCR w 2019 r., czyli około ośmiokrotnie więcej niż w roku poprzednim.

Uniwersytet, wraz z lokalnymi szpitalami i organami zdrowia publicznego, odgrywa bezpośrednią rolę w reagowaniu na ogniska nowych chorób, zgodnie z raportem.

Zaangażowanie tych grup dostarcza dowodów na to, że “wzrost zakupów był najprawdopodobniej związany z pojawieniem się COVID-19 w prowincji Hubei w 2019 roku”, powiedział raport. “Oceniamy z dużą pewnością, że pandemia rozpoczęła się znacznie wcześniej, niż Chiny poinformowały [Światową Organizację Zdrowia] o COVID-19”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin zakwestionowało te ustalenia. W odpowiedzi dla Bloomberg News rzecznik powiedział, że ustalenia należą do tej samej kategorii, co inne wątpliwe twierdzenia o pochodzeniu koronawirusa, w tym “tak zwany papier”, który przeanalizował natężenie ruchu w pobliżu kilku szpitali w Wuhan i wyszukiwał słowa kluczowe “kaszel” i “biegunka”, zanim doszedł do wniosku, że epidemia rozpoczęła się w Wuhan już w sierpniu 2019 r.

“Identyfikowalność wirusów jest poważną kwestią naukową, którą powinni zająć się naukowcy” – powiedział rzecznik Bloombergowi. Biuro Informacji Rady Państwowej Chin opublikowało białą księgę na temat działań kraju w celu zwalczania Covid-19, że z “jasną osią czasu i żelaznymi faktami” kronikami swoich wysiłków w walce z epidemią, powiedział rzecznik.

USA i Chiny spierały się w tej sprawie od samego początku pandemii. Pekin powiedział WHO, że pierwszy przypadek objawowy został zarejestrowany 8 grudnia 2019 roku. Ale niektórzy w USA zarzucają, że wirus krążył u ludzi wcześniej, z twierdzeniami, że wyciekł z laboratorium badawczego.

“Nie możemy powiedzieć na pewno tylko z” informacjami o zamówieniach publicznych, powiedział Akira Igata, profesor wizytujący w Tama Graduate School of Business w Tokio, który zbadał te dane niezależnie, “ale jest to silna informacja dla postawienia sprawy, że istniała świadomość wybuchu wirusa wokół Wuhan kilka miesięcy do pół roku przed grudniem”.

“Ten raport może stanowić okazję dla krajów, aby ponownie naciskać na Chiny w celu uzyskania informacji”, powiedział Igata.

Zdjęcia satelitarne z parkingów szpitalnych w Wuhan pokazują gwałtowny wzrost aktywności rozpoczynający się w sierpniu 2019 r., zgodnie z badaniem przeprowadzonym w zeszłym roku przez naukowców z Harvardu i innych instytucji. Ale raport w sierpniu przez agencje wywiadowcze USA nie znalazł potwierdzenia, czy choroba rozlała się od zwierzęcego gospodarza lub wyciekła z laboratorium.

“Nie udostępniono żadnych użytecznych danych z Chin dotyczących tego, jak i kiedy rozpoczęła się choroba COVID-19” – powiedział David Robinson, jeden z autorów najnowszego raportu. “Zero przejrzystości podsyciło wiele hipotez, teorii, dezinformacji jak również ofiar”.

“Internet 2.0 wykorzystał nasze umiejętności, aby spróbować dostarczyć pewne wiarygodne dane dla świata pogodzonego ze skutkami tej pandemii” – dodał, odnosząc się do firmy zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym, która opublikowała raport.

Źródło

Zamówienia na testy PCR w Chinach gwałtownie wzrosły przed pierwszym potwierdzonym przypadkiem COVID
Przewiń do góry