Szczepionka Pfizera powiązana z zapaleniem serca w Izraelu

Władze sanitarne wykryły 275 przypadków zapalenia mięśnia sercowego u młodych mężczyzn spośród 5 osób zaszczepionych

Szczepionka Pfizera powiązana z zapaleniem serca w Izraelu

Urzędnicy izraelskiej służby zdrowia znaleźli prawdopodobny związek między szczepionką przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer i BioNTech a dziesiątkami przypadków zapalenia serca u młodych mężczyzn po drugiej dawce szczepionki, powiedziało ministerstwo zdrowia.

Szczepionka została podana ponad pięciu milionom ludzi w kraju, a izraelskie władze dyskutują obecnie, czy rozszerzyć szczepienia na 12-15-latków, po tym jak amerykańska Agencja Żywności i Leków zezwoliła na jej użycie w tej grupie wiekowej.

Według badania przeprowadzonego przez urzędników służby zdrowia, w okresie od grudnia 2020 r., kiedy rozpoczęto akcję szczepień, do maja 2021 r., stwierdzono 275 przypadków zapalenia mięśnia sercowego, w tym 148 przypadków w ciągu miesiąca po szczepieniu.

Spośród nich 27 przypadków wystąpiło po pierwszej dawce, a 121 po drugiej dawce. W obu przypadkach, około połowa była u osób z wcześniejszymi chorobami.

Szczepionka Pfizer / BioNTech jest najczęściej podawaną szczepionką w Irlandii. Jednak bardzo niewiele osób w kategorii wiekowej, której dotyczyły badania izraelskie, zostało jeszcze zaszczepionych.

Młodzi mężczyźni

Większość izraelskich przypadków zachorowań wystąpiła u młodych mężczyzn, zwłaszcza w wieku od 16 do 19 lat. W większości przypadków pacjenci byli hospitalizowani przez cztery dni lub krócej, a w 95 procentach przypadków zakwalifikowano je jako łagodne, podało izraelskie ministerstwo zdrowia.

W tym czasie, nie ma jeszcze żadnych przesłanek, że przypadki te są spowodowane szczepionką, powiedział Pfizer w oświadczeniu. Zapalenie mięśnia sercowego jest często powodowane przez infekcje wirusowe, a infekcje Covid zostały zgłoszone, aby spowodować stan, amerykański producent leków powiedział.

BioNTech powiedział, że ponad 300 milionów dawek szczepionki Covid-19 zostało podanych na całym świecie, a “profil korzyści i ryzyka” szczepionki pozostaje pozytywny.

“Staranna ocena raportów jest w toku i nie została zakończona”, powiedziała firma. “Zdarzenia niepożądane, w tym zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia, są regularnie i dokładnie analizowane przez firmy, a także przez organy regulacyjne”.

Tymczasem Niemcy mówią, że planują płacić producentom szczepionek roczną opłatę rezerwową, aby zbudować rezerwowe moce produkcyjne w wysokości 600-700 milionów dawek rocznie, aby pomóc w walce z przyszłymi pandemiami, powiedział w środę minister zdrowia Jens Spahn.

Rząd planuje ogłosić przetarg na tzw. kontrakty gotowości pandemicznej z pięcioletnim okresem obowiązywania, powiedział na konferencji prasowej. – Bloomberg / Reuters

Źródło 

Szczepionka Pfizera powiązana z zapaleniem serca w Izraelu
Przewiń do góry