Policja Australijska otrzymuje uprawnienia do przejmowania kont internetowych i zakłócania transmisji danych

Władze federalne otrzymały “nadzwyczajne” uprawnienia do przejmowania kont internetowych po tym, jak kontrowersyjna ustawa mająca na celu zwalczanie poważnej działalności przestępczej w internecie przeszła przez parlament.

The Surveillance Legislation Amendment (Identify and Disrupt) Bill 2020 został podpisany przez Senat w środę rano po usunięciu przez Izbę Reprezentantów 60 poprawek [ściągnij  pdf] we wtorek wieczorem.

Projekt ustawy przyznaje australijskiej policji federalnej oraz australijskiej komisji wywiadu kryminalnego nowe uprawnienia w zakresie zwalczania poważnych przestępstw, do których przyczynia się technologia anonimizacji, za pomocą trzech nowych nakazów: aktywności w sieci, zakłócenia danych i przejęcia konta.

Dzięki nakazom obie agencje mogą przejąć kontrolę nad kontem internetowym danej osobybez jej zgody w celu zebrania dowodów dotyczących poważnych przestępstw, a także dodawać, kopiować, usuwać lub zmieniać materiały w celu zakłócania działalności przestępczej i zbierania danych wywiadowczych z sieci internetowych.

Uchwalenie ustawy zostało zarekomendowane przez Parlamentarny Wspólny Komitet ds. Wywiadu i Bezpieczeństwa (PJCIS) na początku tego miesiąca wraz z 33 zmianami, które miały na celu ograniczenie potencjalnego wykorzystania ustawy i poprawę nadzoru.

Policja Australijska otrzymuje uprawnienia do przejmowania kont internetowych i zakłócania transmisji danych

Poprawki do ustawy wniesione przez rząd we wtorek i poparte przez Labor, odnoszą się do 23 z 33 zaleceń PJCIS, w tym przeglądów przez Independent National Security Legislation Monitor i PJCIS.

Kryteria wydawania nakazów zostały wzmocnione, a ustawa przewiduje, że powinny one być “racjonalnie konieczne i proporcjonalne”, a nie tylko “uzasadnione i proporcjonalne”.

“Są to znaczące rekomendacje, które zostały przedstawione w sposób dwupartyjny przez PJCIS i cieszę się, że rząd podjął je w formie poprawek legislacyjnych do tej ustawy” – powiedziała w środę minister spraw wewnętrznych Kristina Keneally.

Kolejne cztery zalecenia PJCIS, w tym jedno, które dotyczy definicji poważnego przestępstwa, również zostały przyjęte przez rząd, ale zostaną włączone do przeglądu przepisów dotyczących nadzoru elektronicznego.

W ramach swojej odpowiedzi opublikowanej w grudniu, rząd zgodził się na zastąpienie przepisów regulujących korzystanie z uprawnień w zakresie dostępu do komputera i urządzeń nadzoru jedną ustawą o dozorze elektronicznym.

Odrzucono trzy zalecenia PJCIS, w tym rozszerzenie nadzoru nad PJCIS, aby objąć korzystanie z nowych uprawnień oraz rozszerzenie nadzoru Generalnego Inspektora Wywiadu i Bezpieczeństwa na funkcję wywiadowczą AFP.

Keneally powiedział, że choć ustawa stała się “lepsza” dzięki wprowadzonym poprawkom, Labor nadal obawia się, że “nadzwyczajne uprawnienia” – przynajmniej początkowo – obejmą wszystkie przestępstwa, za które grozi kara pozbawienia wolności od trzech lat wzwyż.

Labor po raz pierwszy podniosła tę obawę podczas przeglądu PJCIS, próbując ograniczyć ustawodawstwo tylko do wykorzystywania i nadużywania dzieci, terroryzmu, sprzedaży nielegalnych narkotyków, handlu ludźmi, kradzieży tożsamości i oszustw, zabójstw i dystrybucji broni.

“Komitet ds. wywiadu i bezpieczeństwa słyszał obawy ekspertów, że jest to zbyt szeroki zakres tych uprawnień i obejmuje zbyt wiele drobnych przestępstw, dlatego Labor dodał dodatkowe uwagi, aby upewniać się, że ustawa będzie związana tylko z poważnymi przestępstwami,” powiedział Keneally.

“Byłoby to ważne ograniczenie w korzystaniu z nowych uprawnień do wydawania nakazów i ograniczyłoby ich stosowanie do przestępstw, za które grozi co najmniej siedem lat więzienia i innych.

“Jednak zauważam … że rząd postępuje zgodnie z zaleceniami Richardson review“.

Dalsze poprawki do ustawy wniesione przez Zielonych i niezależnego senatora Rexa Patricka w środę zostały odrzucone.

Senator Zielonych Lidia Thorpe określiła ustawę jako “strasznie wadliwą” i “problematyczną”, przytoczyła uwagi zawarte w przeglądzie Richardsona, że istniejące uprawnienia są wystarczające i skrytykowała brak czasu na rozważenie poprawek rządu.

“Nic dziwnego, że dwie główne partie są w kompletnym lockstepie ze sobą i prowadzą nas w dół do państwa nadzoru”, powiedziała.

“W efekcie, ta ustawa pozwoliłaby agencjom szpiegowskim modyfikować, dodawać, kopiować lub usuwać twoje dane za pomocą nakazu zakłócenia danych; zbierać dane wywiadowcze na temat twojej aktywności online za pomocą nakazu aktywności sieciowej; [oraz] przejmować twoje media społecznościowe i inne konta online oraz profil za pomocą nakazu przejęcia konta”.

“Co gorsza, nakazy dotyczące zakłócenia danych i aktywności sieciowej mogą być wydane przez członka Administracyjnego Sądu Apelacyjnego – naprawdę?”, powiedziała.

“Oburzające jest to, że te nakazy nie będą pochodzić od sędziego sądu wyższej instancji”.

W oświadczeniu minister spraw wewnętrznych Karen Andrews powiedziała, że ustawodawstwo zapewni władzom narzędzia do zwalczania poważnej działalności przestępczej występującej online, w tym w ciemnej sieci (darknet).

Wskazała na Operację Ironside, który doprowadził do aresztowania ponad 290 osób, jako powód nowych uprawnień.

“[Operacja Ironside] potwierdziła trwałe i stale ewoluujące zagrożenie transnarodową, poważną i zorganizowaną przestępczością – oraz zależność tych sieci od darknetu i technologii anonimizacji” – powiedziała.

W operacji “Ironside” pomysłowość i światowej klasy zdolności dały naszym organom ścigania przewagę.

“Ta ustawa jest tylko jeszcze jednym krokiem, który rząd podejmuje, aby zapewnić naszym agencjom utrzymanie przewagi”.

Źródło artykułu

Policja Australijska otrzymuje uprawnienia do przejmowania kont internetowych i zakłócania transmisji danych
Przewiń do góry