Opublikowano tysiące e-maili od i do Fauci’ego w początkowym okresie pandemii. Oto, co one o nim świadczą

(CNN) Dr Anthony Fauci był stałym bywalcem amerykańskich stacji telewizyjnych podczas rozwoju pandemii, a miliony ludzi szukały u wiodącego eksperta wglądu i wskazówek, jak pokonać wirusa.

Odpowiadał na dziesiątki pytań każdego dnia również poza ekranem, odpisując na maile od członków zespołu, byłych kolegów, reporterów, producentów, celebrytów – a czasami nieznajomych zdesperowanych w poszukiwaniu porady lub chcących zostawić kartkę z “podziękowaniami”.
BuzzFeed News opublikował ponad 3,200 stron e-maili ze skrzynki odbiorczej Fauci’ego po uzyskaniu korespondencji obejmującej okres od stycznia do czerwca 2020 roku, a The Washington Post opublikował fragmenty ponad 860 stron e-maili w marcu i kwietniu 2020 roku. CNN również uzyskała pewną liczbę e-maili z lutego, ale wiele z nich było mocno zredagowanych.

Podczas gdy wielu pracowników rządu federalnego woli telefon od poczty elektronicznej, korespondencja oferuje rzadkie spojrzenie na Fauci’ego, gdzie wyłonił się jako rzadkie źródło szczerej uczciwości w ramach grupy zadaniowej Covid-19 administracji Trumpa.
Ale ujawniają również wagę sytuacji.
“To Biały Dom w pełnym nadbiegu, a ja jestem w środku tego”, napisał Fauci w e-mailu z 2 lutego opublikowanym przez BuzzFeed. “Przypominają się dni post-antrax”.
Dwa dni później, odpowiadając dziennikarzowi, pisze: “Jestem naprawdę zmęczony. Niewiele śpię.”

Trzymam się

Dyrektor National Institute of Allergy and Infectious Diseases — i lekarz dla National Institutes of Health przez ponad 50 lat — Fauci pracował pod sześcioma prezydentami USA, w tym ówczesnym prezydentem Donaldem Trumpem, zanim stał się publiczną twarzą federalnej odpowiedzi na Covid-19.
Nie trzeba było długo czekać, aby pytania zaczęły napływać do skrzynki odbiorczej, często od stacji informacyjnych na całym świecie i programów radiowych proszących o kilka minut wywiadu.
Howard Bauchner, redaktor naczelny JAMA wysłał Fauci’emu maila 5 lutego z dopiskiem na dole: “Przeżył pan – martwi się trochę o swoje obciążenie pracą”.

“Wiszę tam”, odpowiedział Fauci, według emaila. “Czuje się jak podczas mojego stażu i pierwszego rok rezydentury, kiedy byłem obecny co drugą noc i co drugi weekend, właściwie nigdy nie opuszczając szpitala, ponieważ pacjenci byli tak chorzy”.

Kilka tygodni później, dyrektor National Institutes of Health dr Francis Collins, szef Fauci’ego, dołączył krótkie przypomnienie na końcu swojego e-maila do Fauci’ego: “Wyśpij się!”.
W wywiadzie z Wolfem Blitzerem z CNN w czerwcu, Fauci nazwał pracę “wyczerpującą”.
“Jestem chronicznie zmęczony, nie śpię dużo,” powiedział. “Ciągle  rozmawiam, robię różne rzeczy, mam nadzieję, że uda mi się znaleźć właściwą przyczynę”.

A jeśli wyczerpanie kiedykolwiek przerodziło się we frustrację, Fauci z pewnością nigdy nie dał tego po sobie poznać. Jego wymiany zdań zawsze wydawały się przyjemne. “Przedyskutujmy to”, sygnalizował swojemu zespołowi, gdy pojawiał się nowy wniosek. “Dziękuję za uwagę” – tak często odpowiadał na dziesiątki napływających podziękowań.

‘Nie wahaj się zadzwonić lub wysłać e-maila’.

Pomimo pandemii wymykającej się spod kontroli, Fauci znalazł czas, aby odpowiedzieć na listy wsparcia i pytania o porady medyczne – nawet jeśli pochodziły od zupełnie obcych ludzi.
Kiedy ktoś napisał 4 marca z pytaniem, czy szczepionki przeciwko zapaleniu płuc mogą zapewnić pewną ochronę przed ciężkim Covid-19, Fauci odpowiedział szczegółowo około godziny później.

“O mój Boże”, odpisał autor e-maila. “Szczerze mówiąc nigdy nie spodziewałem się, że odpowiesz i dziękuję ci z głębi serca za bycie tak hojnym”.
Kiedy lekarz wysłał mu e-mail pod koniec lutego podejrzewając, że pacjent może mieć koronawirusa, Fauci doradził w sprawie kolejnych kroków.
“Nie wahaj się zadzwonić lub wysłać do mnie e-mail”.
Do tych, którzy dotarli z obawą przed tym co może nadejść, Fauci był szczery – zarówno co eksperci wiedzieli jak i czego nie wiedzieli.
“Naprawdę krytyczną kwestią jest to, jaki faktycznie okaże się wskaźnik śmiertelności”, napisał w mailu z 2 marca. “Mam nadzieję na znacznie niższy wskaźnik śmiertelności, ale to może być myślenie życzeniowe. Niezależnie od tego, co się okaże, głównymi narzędziami, które mamy, są środki zdrowia publicznego, w szczególności dystans społeczny, który musimy zacząć trzymać już teraz.”
W tym czasie, powiedział, jeden kandydat na szczepionkę wkrótce rozpoczynał swoje badania fazy 1, ale dodał, że “szczepionka jest poza dyskusją przez co najmniej rok lub więcej.”

‘Nigdy nie nałożono mi kagańca’

Lekarz weteran zdobył wyniki zwolenników i krytyków, ponieważ trzymał się mocno przeciwko czasami zbyt optymistycznemu Trumpowi, który często starał się umniejszyć powagę pandemii.
Fauci i Trump nie zgadzali się co do tego, jak podejść do pandemii, jakie jest właściwe przesłanie dla Amerykanów i jak zrównoważyć ponowne otwarcie z zapobieganiem dalszej infekcji. Przez cały czas Trump podkreślał, że szanuje Fauci’ego, ale nie zgadzał się z jego podejściem. Ale w najgorszym momencie ich relacji Trump zasugerował, że rozważa zwolnienie go. Ataki ze strony sojuszników Trumpa doprowadziły do zwiększenia bezpieczeństwa. W sierpniu Fauci powiedział Sanjayowi Gupta z CNN, że musiał uzyskać ochronę po tym, jak jego rodzina otrzymała groźby śmierci i nękanie.

Kiedy chiński urzędnik ds. zdrowia wyciągnął rękę w obawie, Fauci odpowiedział: “Wszystko jest w porządku, pomimo niektórych szalonych ludzi na tym świecie”.
Pomimo tego wszystkiego, Fauci utrzymywał, że nigdy nie był pod wpływem polityki ani nie był zniechęcony do mówienia prawdy.
Kiedy felietonista wysłał e-mail pod koniec lutego z pytaniem czy Fauci otrzymał rozkaz uzyskania zgody przed publicznym mówieniem o wirusie, Fauci odpowiedział: “Nigdy nie założono mi kagańca ani nie powiedziano, że nie mogę publicznie mówić”.
Po e-mailu z 1 marca od psychologa wyrażającego zaniepokojenie, czy Fauci był na cenzurowanym, odpowiedział:

“Mogę zapewnić, że nie jestem na cenzurowanym”.

Gdy czas urzędowania byłego prezydenta zaczął się kończyć, aides ograniczył, ile Fauci może pojawić się w telewizji, aby zaoferować ostrzeżenia i wyłączył go z informowania Trumpa w Gabinecie Owalnym.
Ich burzliwe relacje stoją w jaskrawym kontraście z wyniesieniem Fauci’ego przez prezydenta Joe Bidena na stanowisko głównego doradcy medycznego – roli, w której mógł swobodnie promować porady dotyczące zdrowia publicznego bez pogardy ze strony Gabinetu Owalnego.
Podczas swojej pierwszej konferencji prasowej w administracji Bidena, Fauci zasygnalizował, że dni nadmiernej pewności siebie i luźnych faktów dobiegły końca.
“Jedną z nowych rzeczy w tej administracji jest to, że jeśli nie znasz odpowiedzi, nie zgaduj”, powiedział w styczniu. “Po prostu powiedz, że nie znasz odpowiedzi”.

Źródło: https://web.archive.org/web/20210602110909/https://edition.cnn.com/2021/06/02/politics/anthony-fauci-emails/index.html (oryginał został usunięty, kopia przez webarchive się zachowala)

Opublikowano tysiące e-maili od i do Fauci’ego w początkowym okresie pandemii. Oto, co one o nim świadczą
Przewiń do góry