NOWE BADANIE: SKUTKI UBOCZNE SZCZ****KI 6 RAZY BARDZIEJ NIEBEZPIECZNE U NASTOLETNICH CHŁOPCÓW NIŻ HOSPITALIZACJA Z POWODU C***D

Nowe ważne badanie wykazało, że nastoletni chłopcy są bardziej narażeni na skutki uboczne sz**ep*onki, takie jak problemy z sercem, niż na hospitalizację z powodu szczepionki Covid-19.

Chłopcy w wieku od 12 do 15 lat są 6 razy bardziej narażeni na problemy z sercem w wyniku szczepienia Covid-19 niż hospitalizacji po zakażeniu koronawirusem, według badania.

Naukowcy powiedzieli, że dzieci, które stoją w obliczu najwyższego ryzyka “kardiologicznego zdarzenia niepożądanego” to chłopcy w wieku od 12 do 15 lat po dwóch dawkach szczepionki.

Zespół kierowany przez dr Tracy Hoeg z Uniwersytetu Kalifornijskiego zbadał częstość występowania zapalenia mięśnia sercowego – zapalenia serca – i bólu w klatce piersiowej u dzieci w wieku 12-17 lat po podaniu drugiej dawki szczepionki firmy Astra Zeneca. Następnie porównano to z prawdopodobieństwem wystąpienia u dzieci konieczności hospitalizacji z powodu Covid-19, w okresie niskich, umiarkowanych i wysokich wskaźników hospitalizacji.

Naukowcy podali, że ryzyko powikłań sercowych u nastoletnich chłopców w wieku 12-15 lat po szczepieniu wynosiło 162,2 na milion, co było najwyższym wynikiem spośród wszystkich obserwowanych grup. Dowody z badań pokazują, że jest mało prawdopodobne, aby chłopcy mieli problemy z sercem po szczepionce lub trafili do szpitala z powodu koronawirusa.

Drugi najwyższy wskaźnik dotyczył chłopców w wieku 16-17 lat (94,0 na milion), a następnie dziewcząt w wieku 16-17 lat (13,4 na milion) i dziewcząt w wieku 12-15 lat (13,0 na milion).

Tymczasem ryzyko, że zdrowy chłopiec będzie wymagał leczenia szpitalnego z powodu szczepionki Covid-19 w ciągu najbliższych 120 dni wynosi 26,7 na milion; co oznacza, że ryzyko wystąpienia u niego powikłań sercowych jest 6,1 razy większe niż ryzyko hospitalizacji z powodu Covid-19.

Badanie przyjrzało się szczepionkom MRNA – takim jak Pfizer i Moderna – które będą szczególnie istotne dla Irlandii, ponieważ młodym ludziom nie oferuje się szczepionki AstraZeneca ze względu na zwiększone ryzyko rzadkich zakrzepów krwi.

W kwietniu szef szczepionek w Europejskiej Agencji Leków (EMA) powiedział, że istnieje “wyraźny” związek między szczepionką Covid-19 firmy AstraZeneca a doniesieniami o zakrzepach krwi u niektórych osób, które otrzymały szczepionkę.
W czerwcu Irlandia zniosła ograniczenia dotyczące podawania szczepionki COVID-19 firmy AstraZeneca dorosłym w wieku poniżej 50 lat i zmniejszyła zalecaną przerwę między dawkami z ośmiu tygodni do czterech. Jednak od 3 września HSE ogłosiło, że będzie oferować szczepionkę Pfizer/BioNTech tylko dzieciom w wieku od 12 do 15 lat.

Badania te opierają się na obecnych wskaźnikach hospitalizacji z powodu Covid-19, które są uważane za “umiarkowane”. W okresie niskiego ryzyka hospitalizacji, np. w czerwcu 2021 r., prawdopodobieństwo powikłań sercowych wzrasta do 22,8 razy, a w okresie wysokiego ryzyka, np. w styczniu 2021 r., prawdopodobieństwo powikłań sercowych jest nadal 4,3 razy wyższe.

W nowym badaniu, które nie zostało jeszcze poddane wzajemnej weryfikacji, przeanalizowano doniesienia o niepożądanych skutkach, jakich doznały dzieci po szczepionce w okresie od stycznia do czerwca 2021 roku.

Wyniki nowego badania zostały ujawnione, ponieważ główny lekarz Anglii, profesor Chris Whitty, ma doradzić ministrom, czy istnieje szersza korzyść społeczna ze szczepienia dzieci w Wielkiej Brytanii.

W zeszłym tygodniu Gript poinformował, że Wspólny Komitet ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI) doradził rządowi brytyjskiemu, że nie zaleca powszechnego szczepienia zdrowych 12-15-latków przeciwko Covid-19. Stwierdzili oni, że “margines korzyści jest zbyt mały, aby poprzeć powszechne szczepienia zdrowych 12- do 15-latków w tym czasie”.

Członek JCVI, profesor Adam Finn, powiedział Sky News, że “najnowsze dane od kardiologów dziecięcych w USA pokazują, że istnieją obawy dotyczące długoterminowych skutków ubocznych szczepionki COVID-19 dla dzieci”.

Porada JCVI pojawiła się dokładnie tydzień po tym, jak Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC) potwierdził, że trwają przygotowania do zapewnienia gotowości NHS do zaoferowania szczepionek przeciwko koronawirusowi wszystkim 12- i 15-latkom w Anglii od początku września.

Nie było spekulacji, że ministrowie mogą sprzeciwić się radzie własnych oficjalnych doradców szczepionki co do przepchania strzałów zdrowym 12 do 15-latkom.

The Telegraph donosi, że “Sajid Javid, sekretarz zdrowia, poinstruował Chrisa Whitty’ego, głównego lekarza Anglii, aby jeszcze raz spojrzeć, czy istnieje szersza korzyść dla społeczeństwa ze szczepienia młodzieży.”

“Pan Javid powiedział, że chciał, aby prof Whitty i główni oficerowie medyczni ze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej “rozważyć szczepienia 12 do 15-latków z szerszej perspektywy”, przed podjęciem ostatecznej decyzji, `podała gazeta.

Z drugiej strony Irlandia rozpoczęła już wprowadzanie szczepionki dla nastolatków i dzieci w wieku od 12 do 15 lat. W sierpniu tysiące młodych Irlandczyków otrzymało pierwszą dawkę szczepionki w ramach szeroko zakrojonego programu szczepień.

Około 280 000 irlandzkich dzieci w tej grupie wiekowej otrzymało już szczepionkę firmy Pfizer lub Moderna, a rząd Irlandii spodziewa się, że wszystkie drugie dawki zostaną podane do końca września.

Badania opublikowane w czwartek prawdopodobnie wywołają nowe obawy zarówno tutaj, jak i za granicą, dotyczące szczepionek dla dzieci.
W zeszły piątek JCVI mógł zalecić szczepionki tylko 12-15-latkom, którzy mieli poważne schorzenia serca, płuc, nerek, wątroby i neurologiczne. Pomimo zaleceń JCVI, ministrowie w Wielkiej Brytanii są skłonni dać zielone światło powszechnemu stosowaniu szczepionek, a NHS rozpoczęło już rekrutację tysięcy szczepionkarzy do szkół w Wielkiej Brytanii.

W Irlandii, gdzie szczepionka dla tej grupy wiekowej została wprowadzona 14 sierpnia, około 65 000 dzieci w wieku 12-15 lat zarejestrowało się w ciągu pierwszych 24 godzin od jej zaoferowania. HSE poinformowało w zeszłym miesiącu, że spodziewa się, iż liczba chętnych będzie wysoka.
Irlandzki program szczepień okazał się jednym z najbardziej udanych w Europie – ponad 80% dorosłej populacji jest obecnie w pełni zaszczepione. Według HSE w niektórych przedziałach wiekowych odsetek osób zaszczepionych wynosi aż 99%.

Niektórzy eksperci nie są jednak przekonani co do konieczności oferowania przez Irlandię szczepionki zdrowym 12-15-latkom, a najnowsze badania mogą przyczynić się do zwiększenia tych obaw.

Źródło

NOWE BADANIE: SKUTKI UBOCZNE SZCZ****KI 6 RAZY BARDZIEJ NIEBEZPIECZNE U NASTOLETNICH CHŁOPCÓW NIŻ HOSPITALIZACJA Z POWODU C***D
Przewiń do góry