Dziewięciu nowych “szcz*pio*kowych miliarderów” osiągnęło w czasie pandemii łączny dochód netto w wysokości 19,3 miliarda dolarów. Nowy raport People’s Vaccine Alliance ujawnia, jak monopol Big Pharmy na szcze*inki C*D wygenerował ogromny wzrost bogactwa u garstki ludzi.

Nowy raport pokazuje, że globalne dążenie do opracowania szczepionki na COVID-19 zrodziło dziewięciu nowych “szczepionkowych miliarderów”, którzy zgromadzili łączny majątek netto w wysokości 19,3 miliarda dolarów.

Autor raportu, People’s Vaccine Alliance, powiedział, że monopol przemysłu farmaceutycznego na szczepionki przeciwko COVID wygenerował ogromny wzrost bogactwa dla garstki ludzi.

Dziewięciu nowych "szcz*pio*kowych miliarderów" osiągnęło w czasie pandemii łączny dochód netto w wysokości 19,3 miliarda dolarów. Nowy raport People's Vaccine Alliance ujawnia, jak monopol Big Pharmy na szcze*inki C*D wygenerował ogromny wzrost bogactwa u garstki ludzi.

Oprócz dziewięciu nowych “szczepionkowych miliarderów”, koalicja organizacji zdrowotnych i humanitarnych, światowych liderów i ekonomistów stwierdziła, że “ośmiu dotychczasowych miliarderów – którzy posiadają rozległe portfele w korporacjach farmaceutycznych produkujących szczepionki COVID-19 – odnotowało łączny wzrost swojego majątku o 32,2 miliarda dolarów.”

Anna Marriott, menedżer ds. polityki zdrowotnej w Oxfam, członek People’s Vaccine Alliance, powiedziała:

“Ci miliarderzy są ludzką twarzą ogromnych zysków, jakie wiele korporacji farmaceutycznych czerpie z monopolu, jaki posiadają na te szczepionki. Szczepionki te zostały sfinansowane z publicznych pieniędzy i powinny być przede wszystkim globalnym dobrem publicznym, a nie okazją do prywatnego zysku.”

Lista nowych miliarderów szczepionkowych sporządzona przez koalicję obejmuje czterech potentatów, którzy czerpali zyski z amerykańskiego producenta szczepionek Moderna, dyrektora generalnego BioNTech i trzech współzałożycieli chińskiej firmy szczepionkowej, CanSino Biologics.

Dziewięciu miliarderów, w kolejności ich wartości netto, to:

  1. Stéphane Bancel, dyrektor generalny firmy Moderna, obecnie wart 4,3 miliarda dolarów.
  2. Ugur Sahin, dyrektor generalny i współzałożyciel BioNTech, obecnie wart 4 miliardy dolarów.
  3. Timothy Springer, immunolog i inwestor założyciel Moderny, obecnie wart 2,2 miliarda dolarów.
  4. Noubar Afeyan, prezes Moderny, obecnie warty 1,9 miliarda dolarów.
  5. Juan Lopez-Belmonte, prezes hiszpańskiego producenta leków Rovi, który zawarł umowę na produkcję składników do szczepionki Moderny, obecnie wart 1,8 miliarda dolarów.
  6. Robert Langer, naukowiec i inwestor-założyciel firmy Moderna, wart 1,6 miliarda dolarów.
  7. Zhu Tao, współzałożyciel i dyrektor naukowy w CanSino Biologics, wart 1,3 miliarda dolarów.
  8. Qiu Dongxu, współzałożyciel i starszy wiceprezes w CanSino Biologics, obecnie warty 1,2 miliarda dolarów.
  9. Mao Huihua, współzałożyciel i starszy wiceprezes w CanSino Biologics, obecnie warty 1 miliard dolarów.

Wśród ośmiu obecnych miliarderów, których majątki gwałtownie wzrosły w czasie pandemii, znajdują się inwestorzy posiadający akcje firm farmaceutycznych, które mają monopol na szczepionki COVID.

Na liście znajduje się indyjski miliarder Pankaj Patel, prezes Cadila Healthcare, firmy farmaceutycznej, która produkuje leki takie jak Remdesivir do leczenia COVID i ma szczepionkę w trakcie badań klinicznych.

Na liście znajduje się również Patrick Soon-Shiong, lekarz, którego szczepionka COVID, ImmunityBio, została wybrana przez rząd USA w ramach “Operacji Warp Speed”, programu mającego na celu przyspieszenie wprowadzenia na rynek szczepionek COVID.

Nowi szczepionkowi miliarderzy dołączają do grona innych ultra-bogatych elit, które również skorzystały na pandemii. Należą do nich Elon Musk z Tesli, Jeff Bezos z Amazona, Mark Zuckerberg z Facebooka, Bill Gates z Microsoftu i współzałożyciele Google Larry Page i Sergey Brin – wszyscy oni znaleźli się na liście 10 największych miliarderów Forbesa, dodając do swoich fortun od początku 2020 roku “łącznie 488 miliardów dolarów”.

Źródło

Dziewięciu nowych “szcz*pio*kowych miliarderów” osiągnęło w czasie pandemii łączny dochód netto w wysokości 19,3 miliarda dolarów. Nowy raport People’s Vaccine Alliance ujawnia, jak monopol Big Pharmy na szcze*inki C*D wygenerował ogromny wzrost bogactwa u garstki ludzi.
Przewiń do góry