CDC wprowadza w błąd statystykami i wyolbrzymia ryzyko transmisji, ujawnia nowy raport

Ujawniający raport opublikowany we wtorek przez New York Times twierdzi, że szacunki Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), według których ryzyko przeniesienia na zewnątrz wirusa Komunistycznej Partii Chin (CCP) wynosi około 10%, są grubo przesadzone.

Ta statystyka utrzymuje ludność w strachu i uzasadnia ciągłe naciski na stałe stosowanie masek na twarz, w tym dla tych, którzy już zostali zaszczepieni.

CDC wprowadza w błąd statystykami i wyolbrzymia ryzyko transmisji, ujawnia nowy raport

Widok na kampus Centers for Disease Control and Prevention (CDC) Edward R. Roybal, 23 sierpnia 2016 r. (Flickr/Raed Mansour).

CDC powołuje się na te szacunki, aby poprzeć swoje zalecenia, aby zaszczepieni ludzie nadal nosili maski w sytuacjach, które nie miałyby sensu lub aby dzieci nosiły maski na obozach letnich na świeżym powietrzu, pomimo udowodnionego niskiego wskaźnika przenoszenia wirusa.

Hegemoniczne media przyjęły tę statystykę za prawdziwą i szybko stała się ona rodzajem objawionej, absolutnej i uogólnionej prawdy o możliwości przenoszenia wirusa na zewnątrz.

Jednak według raportu opublikowanego przez NY Times, liczba ta jest błędna. Jak stwierdza, wydaje się ona być oparta na błędnej klasyfikacji niektórych transmisji wirusa CCP, które miały miejsce w pomieszczeniach oraz na badaniach przeprowadzonych w innych częściach świata, takich jak Singapur, gdzie realia i konteksty różnią się.

Na wtorkowym przesłuchaniu senackiej komisji, senator Susan Collins (R-Maine) naciskała na dyrektora CDC dr Rochelle Walensky, prosząc o wyjaśnienie raportu i podanych w nim błędnych liczb.

Walensky powiedziała, że 10% punkt odniesienia pochodzi z wyników metaanalizy badań opublikowanych w Journal of Infectious Disease w listopadzie.

“Wynik top-line był mniejszy niż 10%, opublikowany w Journal of Infectious Diseases, jednym z naszych najlepszych czasopism o chorobach zakaźnych,” powiedziała. “To właśnie stamtąd to pochodziło, było to z opublikowanego badania, które syntetyzowało badania z wielu miejsc”.

Słysząc te słowa, Collins podkreśliła znaczenie włączenia pełnego raportu, do którego odnosił się Walensky, do rejestru CDC.

Ta 10% liczba “wydaje się być ogromną przesadą”, jak powiedział NY Times dr Muge Cevik, wirusolog z University of St Andrews. Cevik powiedział, że odsetek transmisji, które wystąpiły na zewnątrz wydaje się być poniżej 1% i może być poniżej 0,1%.

Prawda jest taka, że to nie jest tylko problem matematyczny. Jest to raczej przykład tego, jak CDC walczy o skuteczną komunikację. Wydaje się, że celowo przekazuje wiadomość, która pozostawia ludzi zdezorientowanych i w stanie bezprecedensowej paniki i czujności.

W chwili obecnej CDC nadal uważa przenoszenie choroby na zewnątrz za znaczące ryzyko, zalecając osobom niezaszczepionym noszenie masek w większości miejsc na zewnątrz, a osobom zaszczepionym noszenie ich w “dużych miejscach publicznych”. W tym samym czasie obozy letnie powinny wymagać od dzieci noszenia masek praktycznie “przez cały czas”.

Te zalecenia miałyby sens, gdyby nauka była w stanie wykazać, że jakiekolwiek 10% przypadków przenoszenia wirusa CCP ma miejsce na zewnątrz. Ale tak nie jest. Nie ma ani jednego udokumentowanego przypadku zakażenia wirusem CCP (COVID-19) gdziekolwiek na świecie w wyniku przypadkowych interakcji na zewnątrz, takich jak przechodzenie obok kogoś na ulicy lub jedzenie przy pobliskim stole, mówi Times.

Ale oczywiście, te przesadzone zalecenia służą paraliżowaniu ludności i utrwalaniu ciągłego noszenia masek, które stało się namacalnym symbolem kontroli przez strach.

Źródło

CDC wprowadza w błąd statystykami i wyolbrzymia ryzyko transmisji, ujawnia nowy raport
Przewiń do góry